2018 Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Thu. 1 Mars Hill   Lander   1:00 PM
  Mars Hill   Lander   3:00 PM
Fri. 2 Kutztown   UNC Pembroke   10:00 AM
  Shippensburg   UNC Pembroke   12:00 PM
  North Georgia   North Alabama   3:30 PM
  Gulf Coast Invitational @ Gulf Shores, Ala.
  North Georgia   Auburn-Montgomery   5:45 PM
  Gulf Coast Invitational @ Gulf Shores, Ala.
Sat. 3 North Georgia   Miles   10:00 AM
  Gulf Coast Invitational @ Gulf Shores, Ala.
  Columbus State   Valdosta St.   10:00 AM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Kutztown   UNC Pembroke   10:00 AM
  Lynn   Flagler   10:00 AM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Delta St.   Young Harris   10:00 AM
  @ Gulf Shores, Ala.
  West Virginia St.   UNC Pembroke   12:00 PM
  Georgia College   Embry-Riddle (Fla.)   12:30 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Augusta University   Catawba   1:00 PM
  Converse   USC Aiken   1:00 PM
  Claflin   Francis Marion   1:00 PM
  Young Harris   West Georgia   2:30 PM
  @ Gulf Shores, Ala.
  Columbus State   Florida Tech   3:00 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Converse   USC Aiken   3:00 PM
  Ga. Southwestern   Palm Beach Atl.   3:00 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Augusta University   Catawba   3:00 PM
  Claflin   Francis Marion   3:00 PM
  North Georgia   Lenoir-Rhyne   4:45 PM
  Gulf Coast Invitational @ Gulf Shores, Ala.
  Ga. Southwestern   Mississippi Col.   5:00 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Flagler   Union (TN)   5:30 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Georgia College   Montevallo   5:30 PM
  @ Southern Softball Showdown
Sun. 4 North Georgia   Delta St.   10:00 AM
  Gulf Coast Invitational @ Gulf Shores, Ala.
  Georgia College   Valdosta St.   10:00 AM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Palm Beach Atl.   Flagler   10:00 AM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Shippensburg   UNC Pembroke   12:00 PM
  Young Harris   Delta St.   12:15 PM
  @ Gulf Shores, Ala.
  Ga. Southwestern   Embry-Riddle (Fla.)   12:30 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Lynn   Columbus State   12:30 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Flagler   Mississippi Col.   12:30 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Newberry   Francis Marion   1:00 PM
  West Alabama   Young Harris   1:30 PM
  @ Gulf Shores, Ala.
  North Georgia   West Florida   2:30 PM
  Gulf Coast Invitational @ Gulf Shores, Ala.
  Georgia College   Florida Tech   3:00 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Columbus State   Montevallo   3:00 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Ga. Southwestern   Union (TN)   3:00 PM
  Southern Softball Showdown @ Columbus, Ga.
  Newberry   Francis Marion   3:00 PM
Tue. 6 Georgia College   Albany St. (Ga.)   4:00 PM
  Georgia College   Albany St. (Ga.)   6:00 PM
Wed. 7 Lander   Coker   1:00 PM
  Queens (N.C.)   UNC Pembroke   1:00 PM
  Florida Southern   Francis Marion   3:00 PM
  Queens (N.C.)   UNC Pembroke   3:00 PM
  Lander   Coker   3:00 PM
  Ga. Southwestern   Valdosta St.   5:00 PM
  Florida Southern   Francis Marion   5:00 PM
  Ga. Southwestern   Valdosta St.   7:00 PM
Thu. 8 Erskine   Augusta University   1:00 PM
  Florida Southern   USC Aiken   2:00 PM
  Erskine   Augusta University   3:00 PM
  Florida Southern   USC Aiken   4:00 PM
Fri. 9 Emmanuel (Ga.)   Lander   12:00 PM
  Albany St. (Ga.)   Columbus State   2:00 PM
  North Georgia   Rollins   2:00 PM
  Flagler Regional Crossover @ St. Augustine, Fla.
  North Georgia   West Alabama   4:00 PM
  South/Southeast Region Crossover @ St. Augustine, Fla.
  Albany St. (Ga.)   Columbus State   4:30 PM
  Southern Wesleyan   Lander   6:00 PM
  Lander Tournament
  Young Harris   Saint Leo   7:00 PM
Sat. 10 West Alabama   Flagler   10:00 AM
  Catawba   UNC Pembroke   12:00 PM
  Embry-Riddle (Fla.)   Flagler   12:00 PM
  Georgia College   Carson-Newman   1:00 PM
  Augusta University   Wingate   1:00 PM
  Young Harris   Saint Leo   1:00 PM
  Mount Olive   Francis Marion   1:00 PM
  USC Aiken   Limestone   1:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Lander   2:00 PM
  Catawba   UNC Pembroke   2:00 PM
  Columbus State   Spring Hill   2:30 PM
  AUM Tournament @ Montgomery, Ala.
  Young Harris   Saint Leo   3:00 PM
  USC Aiken   Limestone   3:00 PM
  Georgia College   Carson-Newman   3:00 PM
  Augusta University   Wingate   3:00 PM
  Mount Olive   Francis Marion   3:00 PM
  Ga. Southwestern   Tuskegee   3:00 PM
  Charger Chillout 2.0 @ Huntsville, Ala.
  North Georgia   Rollins   4:00 PM
  Flagler Regional Crossover @ St. Augustine, Fla.
  Southern Wesleyan   Lander   4:00 PM
  Lander Tournament
  Ga. Southwestern   North Alabama   5:00 PM
  Charger Chillout 2.0 @ Huntsville, Ala.
  North Georgia   Embry-Riddle (Fla.)   6:00 PM
  South/Southeast Region Crossover @ St. Augustine, Fla.
  Columbus State   Clark Atlanta   7:30 PM
  AUM Tournament @ Montgomery, Ala.
Sun. 11 North Georgia   West Alabama   10:00 AM
  South/Southeast Region Crossover @ St. Augustine, Fla.
  Ga. Southwestern   Mississippi Col.   11:00 AM
  Charger Chillout 2.0 @ Huntsville, Ala.
  Rollins   Flagler   12:00 PM
  Flagler Regional Crossover
  Young Harris   Tampa   12:00 PM
  UNC Pembroke   Wingate   1:00 PM
  Tusculum   Francis Marion   1:00 PM
  Georgia College   Newberry   1:00 PM
  Augusta University   Anderson (S.C.)   1:00 PM
  Young Harris   Tampa   2:00 PM
  Rollins   Flagler   2:00 PM
  Flagler Regional Crossover
  Tusculum   Francis Marion   3:00 PM
  Augusta University   Anderson (S.C.)   3:00 PM
  UNC Pembroke   Wingate   3:00 PM
  Georgia College   Newberry   3:00 PM
  Ga. Southwestern   Ala.-Huntsville   3:00 PM
  Charger Chillout 2.0 @ Huntsville, Ala.
  Columbus State   Clark Atlanta   4:00 PM
  AUM Tournament @ Montgomery, Ala.
  Columbus State   Auburn-Montgomery   6:30 PM
  AUM Tournament
Tue. 13 Coker   Augusta University   1:00 PM
  Coker   Augusta University   3:00 PM
Wed. 14 Shorter   North Georgia   1:00 PM
  Fort Valley St.   Ga. Southwestern   3:00 PM
  Columbus State   West Georgia   3:00 PM
  Shorter   North Georgia   3:00 PM
  Fort Valley St.   Ga. Southwestern   5:00 PM
  Columbus State   West Georgia   5:00 PM
Thu. 15 Lander   Wingate   1:00 PM
  Lander   Wingate   3:00 PM
  Newberry   USC Aiken   3:00 PM
  Valdosta St.   Flagler   4:00 PM
  North Greenville   Georgia College   4:00 PM
  Newberry   USC Aiken   5:00 PM
  Valdosta St.   Flagler   6:00 PM
  North Greenville   Georgia College   6:00 PM
Fri. 16 Queens (N.C.)   Francis Marion   5:00 PM
Sat. 17 North Georgia   Wingate   11:00 AM
  Cougar Classic @ Columbus, Ga.
  Augusta University   Carson-Newman   12:00 PM
  St. Mary's (Tex.)   Flagler   12:30 PM
  Florida Tech Softball Tournament @ Melbourne, Fla.
  Young Harris   North Greenville   1:00 PM
  Limestone   UNC Pembroke   1:00 PM
  Chowan   Francis Marion   1:00 PM
  North Georgia   Tuskegee   1:30 PM
  Cougar Classic @ Columbus, Ga.
  Augusta University   Carson-Newman   2:00 PM
  Southern Wesleyan   Ga. Southwestern   2:00 PM
  Lees-McRae   Lander   2:00 PM
  Young Harris   North Greenville   3:00 PM
  Limestone   UNC Pembroke   3:00 PM
  Flagler   Florida Tech   3:00 PM
  Florida Tech Softball Tournament
  Southern Wesleyan   Ga. Southwestern   4:00 PM
  Wingate   Columbus State   4:00 PM
  2018 Cougar Classic
  Lees-McRae   Lander   4:00 PM
  Queens (N.C.)   Francis Marion   5:00 PM
  Tuskegee   Columbus State   6:30 PM
  2018 Cougar Classic
Sun. 18 North Georgia   Wingate   11:00 AM
  Cougar Classic @ Columbus, Ga.
  Mercy   Francis Marion   12:00 PM
  Flagler   Adelphi   12:30 PM
  Florida Tech Softball Tournament @ Melbourne, Fla.
  UNC Pembroke   Newberry   1:00 PM
  Wingate   Columbus State   1:00 PM
  2018 Cougar Classic
  Lees-McRae   USC Aiken   1:00 PM
  Georgia College   Anderson (S.C.)   1:30 PM
  Claflin   Lander   2:00 PM
  Flagler   Florida Tech   3:00 PM
  Florida Tech Softball Tournament
  Lees-McRae   USC Aiken   3:00 PM
  North Georgia   Tuskegee   3:00 PM
  Cougar Classic @ Columbus, Ga.
  UNC Pembroke   Newberry   3:00 PM
  Georgia College   Anderson (S.C.)   3:30 PM
  Claflin   Lander   4:00 PM
  Tuskegee   Columbus State   5:00 PM
  2018 Cougar Classic
Tue. 20 USC Aiken   Erskine   1:00 PM
  Augusta University   Converse   1:00 PM
  USC Aiken   Erskine   3:00 PM
  Augusta University   Converse   3:00 PM
Wed. 21 Francis Marion   Belmont Abbey   1:00 PM
  Queens (N.C.)   Lander   1:00 PM
  Southern Wesleyan   Young Harris   2:00 PM
  Ga. Southwestern   Albany St. (Ga.)   3:00 PM
  Queens (N.C.)   Lander   3:00 PM
  Francis Marion   Belmont Abbey   3:00 PM
  Southern Wesleyan   Young Harris   4:00 PM
  Ga. Southwestern   Albany St. (Ga.)   5:00 PM
Fri. 23 Columbus State   Wheeling Jesuit   10:00 AM
  ESPN Tournament @ Orlando, Fla.
  Columbus State   Dominican (N.Y.)   12:30 PM
  Citrus Classic I @ Kissimmee, Fla. - ESPN Wide World of Sports
  Wheeling Jesuit   North Georgia   12:30 PM
  @ Orlando, Fla.
  North Georgia   Dominican (N.Y.)   3:00 PM
  Citrus Classic I @ Kissimmee, Fla. - ESPN Wide World of Sports
  Augusta University   Carson-Newman   4:00 PM
  Mid-South Classic @ Spartanburg, S.C.
  Augusta University   Lincoln Memorial   6:00 PM
  @ Mid-South Classic
Sat. 24 Columbus State   Wheeling Jesuit   10:00 AM
  ESPN Tournament @ Orlando, Fla.
  Dominican (N.Y.)   North Georgia   10:00 AM
  Citrus Classic I @ Kissimmee, Fla. - ESPN Wide World of Sports
  Carson-Newman   UNC Pembroke   12:00 PM
  Mid-South Classic @ Spartanburg, S.C.
  Augusta University   Barton   12:00 PM
  @ Mid-South Classic
  Georgia College   Lincoln Memorial   12:00 PM
  2018 Mid-South Tournament @ Duncan, S.C.
  Ga. Southwestern   LaGrange   12:00 PM
  Columbus State   Dominican (N.Y.)   12:30 PM
  Citrus Classic I @ Kissimmee, Fla. - ESPN Wide World of Sports
  Tusculum   Lander   1:00 PM
  Erskine   Flagler   1:00 PM
  USC Aiken   Catawba   1:00 PM
  Young Harris   Belmont Abbey   2:00 PM
  Augusta University   Limestone   2:00 PM
  @ Mid-South Classic
  Mars Hill   Francis Marion   2:00 PM
  Georgia College   Converse   2:00 PM
  2018 Mid-South Tournament @ Duncan, S.C.
  Ga. Southwestern   LaGrange   2:00 PM
  Erskine   Flagler   3:00 PM
  USC Aiken   Catawba   3:00 PM
  Tusculum   Lander   3:00 PM
  Wheeling Jesuit   North Georgia   3:00 PM
  @ Orlando, Fla.
  Young Harris   Belmont Abbey   4:00 PM
  Virginia-Wise   Francis Marion   4:00 PM
Sun. 25 UNC Pembroke   Converse   10:00 AM
  Mid-South Tournament @ Spartanburg, S.C.
  Virginia-Wise   Francis Marion   12:00 PM
  Georgia College   Mount Olive   12:00 PM
  Mid-South Classic Tournament @ Spartanburg, S.C.
  Young Harris   Catawba   1:00 PM
  Mars Hill   Francis Marion   2:00 PM
  FMU Winter Wrangle
  Georgia College   Limestone   2:00 PM
  2018 Mid-South Tournament @ Duncan, S.C.
  Young Harris   Catawba   3:00 PM
Tue. 27 Virginia-Wise   Lander   2:00 PM
  Virginia-Wise   Lander   4:00 PM
  Flagler   Saint Leo   4:00 PM
  Flagler   Saint Leo   6:00 PM
Wed. 28 Union (TN)   Young Harris   12:00 PM
  Union (TN)   Young Harris   2:00 PM
  Albany St. (Ga.)   Georgia College   4:00 PM
  Ga. Southwestern   Montevallo   4:00 PM
  Ga. Southwestern   Montevallo   6:00 PM
  Albany St. (Ga.)   Georgia College   6:00 PM
 
March
Thu. 1 Francis Marion   Erskine   1:30 PM
  Ga. Southwestern   Fort Valley St.   2:00 PM
  Francis Marion   Erskine   3:30 PM
  Ga. Southwestern   Fort Valley St.   4:00 PM
Fri. 2 Barry   Columbus State   5:00 PM
  2018 CSU Classic
Sat. 3 Coker   Flagler   10:00 AM
  North Georgia Tournament @ Dahlonega, Ga.
  North Georgia   Coker   12:00 PM
  North Georgia Tournament @ Dahlonega, Ga.
  Queens (N.C.)   Augusta University   12:00 PM
  Wingate   Young Harris   12:00 PM
  Flagler   Tusculum   2:00 PM
  @ Dahlonega, Ga.
  Queens (N.C.)   Augusta University   2:00 PM
  Wingate   Young Harris   2:00 PM
  UNC Pembroke   Elizabeth City St.   2:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Francis Marion   2:00 PM
  Bloomfield   Columbus State   3:00 PM
  2018 CSU Classic
  Ga. Southwestern   Southern Wesleyan   3:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Francis Marion   4:00 PM
  Tusculum   North Georgia   4:00 PM
  UNC Pembroke   Elizabeth City St.   4:00 PM
  King (Tenn.)   Georgia College   4:30 PM
  @ Young Harris College
  Newberry   Columbus State   5:00 PM
  2018 CSU Classic
  Ga. Southwestern   Southern Wesleyan   5:00 PM
  King (Tenn.)   Georgia College   6:30 PM
  @ Young Harris College
Sun. 4 Flagler   Coker   10:00 AM
  North Georgia Tournament @ Dahlonega, Ga.
  Barry   Columbus State   12:00 PM
  2018 CSU Classic
  Wingate   Georgia College   12:00 PM
  @ Young Harris, Ga.
  Tusculum   Flagler   12:00 PM
  @ Dahlonega, Ga.
  Georgia College   Wingate   2:00 PM
  @ Young Harris, Ga.
  Francis Marion *   Lander   2:00 PM
  Coker   North Georgia   2:00 PM
  North Georgia Tournament
  Francis Marion *   Lander   4:00 PM
  Bloomfield   Columbus State   4:00 PM
  2018 CSU Classic
  North Georgia   Tusculum   4:00 PM
  @ Dahlonega, Ga.
  King (Tenn.)   Young Harris   4:30 PM
  King (Tenn.)   Young Harris   6:30 PM
Mon. 5 USC Aiken   Carson-Newman   1:00 PM
  USC Aiken   Carson-Newman   3:00 PM
Tue. 6 Augusta University   Newberry   1:00 PM
  Augusta University   Newberry   3:00 PM
  Young Harris *   Flagler   4:00 PM
  Young Harris *   Flagler   6:00 PM
Wed. 7 Young Harris   Embry-Riddle (Fla.)   3:00 PM
  Coker   USC Aiken   3:00 PM
  Lee   North Georgia   3:00 PM
  Shorter   Georgia College   4:00 PM
  Young Harris   Embry-Riddle (Fla.)   5:00 PM
  Coker   USC Aiken   5:00 PM
  Lee   North Georgia   5:00 PM
  Shorter   Georgia College   6:00 PM
Thu. 8 Francis Marion   Barton   1:00 PM
  Wingate *   USC Aiken   2:00 PM
  Francis Marion   Barton   3:00 PM
  Wingate   USC Aiken   4:00 PM
  Lander   Eckerd   4:00 PM
  Lander   Eckerd   6:00 PM
Fri. 9 Columbus State *   Ga. Southwestern   4:00 PM
  Columbus State *   Ga. Southwestern   6:00 PM
Sat. 10 Georgia College *   UNC Pembroke   12:00 PM
  Lander *   Flagler   1:00 PM
  Augusta University *   Francis Marion   1:00 PM
  Georgia College *   UNC Pembroke   2:00 PM
  Augusta University *   Francis Marion   3:00 PM
  Lander *   Flagler   3:00 PM
Sun. 11 Augusta University *   UNC Pembroke   12:00 PM
  Georgia College *   Francis Marion   1:00 PM
  USC Aiken *   Flagler   2:00 PM
  North Georgia *   Columbus State   2:00 PM
  Augusta University *   UNC Pembroke   2:00 PM
  Georgia College *   Francis Marion   3:00 PM
  USC Aiken *   Flagler   4:00 PM
  North Georgia *   Columbus State   4:30 PM
Tue. 13 Claflin   Georgia College   TBA
  Claflin   Georgia College   TBA
  USC Aiken   Embry-Riddle (Fla.)   2:00 PM
  USC Aiken   Embry-Riddle (Fla.)   4:00 PM
Wed. 14 North Georgia   Catawba   1:00 PM
  Carson-Newman   Young Harris   1:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Augusta University   2:00 PM
  North Georgia   Catawba   3:00 PM
  Carson-Newman   Young Harris   3:00 PM
  Newberry   Lander   3:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Augusta University   4:00 PM
  Wingate   Francis Marion   4:00 PM
  Eckerd   Flagler   5:00 PM
  Newberry   Lander   5:00 PM
  Wingate   Francis Marion   6:00 PM
  Eckerd   Flagler   7:00 PM
Thu. 15 Emmanuel (Ga.)   UNC Pembroke   1:00 PM
  Lenoir-Rhyne   USC Aiken   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   UNC Pembroke   3:00 PM
  Lenoir-Rhyne   USC Aiken   4:00 PM
Fri. 16 Ga. Southwestern *   Georgia College   2:00 PM
  Ga. Southwestern *   Georgia College   4:00 PM
Sat. 17 Ga. Southwestern *   Augusta University   12:00 PM
  Francis Marion *   North Georgia   12:00 PM
  UNC Pembroke *   Young Harris   1:00 PM
  Francis Marion *   North Georgia   2:00 PM
  Ga. Southwestern *   Augusta University   2:00 PM
  UNC Pembroke *   Young Harris   3:00 PM
Sun. 18 Francis Marion *   Young Harris   12:00 PM
  Columbus State *   Augusta University   1:00 PM
  UNC Pembroke *   North Georgia   1:00 PM
  Francis Marion *   Young Harris   2:00 PM
  Coker   Georgia College   2:00 PM
  Columbus State *   Augusta University   3:00 PM
  UNC Pembroke *   North Georgia   3:00 PM
  Coker   Georgia College   4:00 PM
Tue. 20 Columbus State   Florida Tech   1:00 PM
  USC Aiken   Mount Olive   2:00 PM
  Columbus State